Czech Division
+[420] 722 222 463
info@hmobil.cz

Tři největší virtuálové a jejich srovnaní

HMOBIL.CZ

Tři největší virtuálové a jejich srovnaní

Uběhlo pět let od doby, kdy na trh vstoupil historicky první virtuální operátor. Dnes jsou jich na trhu desítky, běžně se udává, že na českém trhu působí asi 80 virtuálních operátorů, ovšem slyšet je jen o některých, kterým se podařilo získat zásadní počet zákazníků – většinou jsou tací, kteří na využili šance ihned v počátku a vstoupili na trh co nejdříve. Virtuální operátoři bohužel jen využívají infrastruktury některého ze současných tří velkých operátorů a právě to je často ve svých nabídkách limituje, ale přesto někteří z nich nabízejí zajímavé nabídky.

Dnes je trh virtuálních operátorů pevně rozdělený a lze říct, že jen těžko nějaký nový nebo současný virtuál dokáže rozdělení narušit. Klíčem k úspěchu byla především rychlost, velká distribuční síť, dobrá nabídka a samozřejmě marketing. Své šance se nejlépe chopil BleskMobil, Tesco Mobile a Mobil.cz, ti představují tři největší virtuální operátory. Zmínit můžeme ještě Sazka Mobil a Mobil od ČEZ, ti jsou ovšem výrazně pozadu.

BleskMobil, číslo jedna na trhu virtuálů

Virtuální operátor BleskMobil využívá infrastruktury sítě Telefónica O2 a těží zejména ze svého propojení s deníkem Blesk. Zřejmě i díky tomu je dnes největším virtuálem na trhu. Jako specialitu nabízí čtení svých internetových magazínů blesk.cz, isport.cz nebo auto.cz, aniž by se vám přenos dat započítal do FUP limitu.

Se svou předplacenou kartou Blesk mobil TARIF nabízí volání do všech sítí za 2,50 Kč/min a to včetně pevných linek. Cena textové zprávy je 1,50 Kč. Dále můžete využít zvýhodněné nabídky volání o víkendech nebo na jedno vybrané číslo. V obou případech za 1 Kč/min.

Tesco Mobil nabízí vrácení až několika procent z nákupu

Virtuál Tesco Mobil, jak už sám název napovídá, profituje zejména z toho, že může nabídnout další služby ve spojení se svým obchodním řetězcem. Další výhodou je, že při dobití vám sníží na 30 dní ceny volání i SMS, volání ve vlastní síti je zdarma.

Tarif 4 výhody za 1 dobití nabízí svým klientům volání do všech sítí za 2,50 Kč/min a SMS zprávy za 1,50 Kč. Ovšem prakticky můžete volat za 1,50 Kč a textové zprávy zasílat za pouhou korunu, protože po dobu 30 dní od dobití kreditu za minimálně 300 korun získáte automaticky tyto lepší nabídky. Obrovským plusem Tesco Mobilu je, že při aktivaci služby Dynamo můžete získat až 20 % ceny nákupu zpět, samozřejmě pouze v řetězci Tesco.

Mobil.cz vsází hlavně na data

Mobil.cz využívá sítě T-Mobilu a jako virtuálního operátora ho provozuje skupina Mafra. Tento virtuál láká více na datové služby než na levné volání. Běžně nabízí 200 MB zdarma za dobití.

Předplacená karta Mobil.cz není nijak zajímavá. Nabízí volání do všech sítí za 2,20 Kč/min a SMS zprávy za 1,50 Kč.

Celkově bylo na konci loňského roku evidováno asi 14,6 milionu SIM karet, ovšem podíl virtuálních operátorů byl až překvapivě malý, pouhých 8 %. Celkově však mají virtuálové přes milion reálných zákazníků. Zatímco někteří se stále snaží udržet na trhu, i když je jejich podíl zákazníků žalostně malý, jiným došel dech a skončili prakticky dřív než začali. Navíc lze předpokládat, že mnoho dalších bezvýznamných virtuálních operátorů svůj byznys brzy ukončí. Mnoho dalších virtuálů pak bude fungovat (a už funguje), jen jako doplňková služba, typickým příkladem jsou poskytovatelé internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.