Czech Division
+[420] 722 222 463
info@hmobil.cz

Comeback se nekoná, podíl „hloupých“ mobilních telefonů silně klesá

HMOBIL.CZ

Comeback se nekoná, podíl „hloupých“ mobilních telefonů silně klesá

Comeback se nekoná, podíl „hloupých“ mobilních telefonů silně klesá
  • Ještě v první polovině roku 2014 používala většina zákazníků Vodafonu jako svůj hlavní mobilní telefon tlačítkové neboli „hloupé“ přístroje, konkrétně byl podíl těchto telefonů 56 procent
  • V letošním lednu už činil podíl pouze 21 procent, zbytek připadá na chytré telefony
  • Trend nezvrátila ani snaha výrobců o comeback starých proslavených modelů
  • Za posledních pět let se také značně proměnil podíl mobilních operačních systémů

Před dvěma lety se na Světovém mobilním kongresu v Barceloně za obrovského zájmu veřejnosti představila nová Nokia 3310. Od té doby jsme si mohli přečíst mnoho zpráv o tom, že ‚hloupé‘ telefony slaví návrat. Ale realita je taková, že jejich podíl u našich zákazníků stále klesá,“ říká Michal Janda, ředitel oddělení produktů a služeb společnosti Vodafone. Důvodů je přitom několik.

Češi a mobilní telefony

Jedním z nich je rostoucí podíl smartphonů na celkových prodejích. Dalším je častější obměna telefonů u zákazníků, která je spojená s celkovým růstem prodeje telefonů v Česku. Přímo u naší společnosti tvořil loni podíl smartphonů na prodejích telefonů téměř 95 procent,“ uvádí Jakub Králík, manažer portfolia koncových zařízení Vodafonu.

Spolu se zmíněným rostoucím zastoupením chytrých telefonů se u zákazníků Vodafonu mění také podíl operačních systémů, které tyto telefony využívají. Roste dominance dvojice Android a iOS. V první polovině roku 2014 připadlo na Android zhruba 66 procent, na iOS 12 procent a na ostatní systémy zhruba pětinový podíl. V lednu 2019 už ostatní systémy tvořily u chytrých telefonů necelá tři procenta, naopak Android už 77 procent a iOS 20 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.